2021. jún 27.

Samsung Galaxy A52 5G vs Sony Xperia 10 III

írta: 1nsanat1
Samsung Galaxy A52 5G vs Sony Xperia 10 III

 

 galaxya52-vs-xperia10iii.jpg

 

   Bár sok tekintetben méltó vetélytársai egymásnak, a Samsung és a Sony mégsem említhető egy lapon, ha csak a mobilpiacot vizsgáljuk. A Samsung telefonos eladásaihoz képest ugyanis a japán tech óriás maximum kisvállalkozásnak tűnhet. Ez az aránytalanság azonban nem jelenti azt, hogy a kameráiról vagy éppen a profi audio termékeiről ismert cég csupa rossz készüléket dobna piacra, sőt újragondolt portfóliójuk némely tagja kifejezetten jól sikerül, ezek közül pedig egyik, nevezetesen az Xperia 10 III kifejezetten a Samsung A szériájának lett szánva riválisként, 5G-s chipje és árazása miatt pedig adja magát az összevetése az A52 5G-vel. A kérdés már csak az, hogy a rétegterméknek számító Xperia képes-e felvenni a versenyt a sikert sikerre halmozó A50-es sorozat idei, 5G-vel felturbózott modelljével?

  Bár az árazás és a tapasztalatok arra engedhetnek következtetni, a Samsung és a Sony terméke külsőleg sem hasonlít egymásra. A dél-koreai gyártó ugyanis egy aránylag nagy méretű, kellemes tapintású, matt műanyag hátlappal rendelkező(de mégis vízálló), tipikus 2021-es dizájnelemeket felvonultató készülékkel igyekszik a legtöbb embernek megfelelni, a japánok azonban figyelmen kívül hagyták a trendeket több tekintetben is. Szokatlan például a kicsi és nagyon keskeny készülékház, a prémium anyaghasználat(a Gorilla Glass 6 még a prémium szegmensben is ritka), de a vaskos alsó és felső káva megléte sem mindennapos.

  A vastagabb keret persze nem szabad, hogy bárkit megtévesszen, ugyanis a 6"-es 21:9-es képarányú kijelző abszolút nem elavult, hiszen FullHD felbontást és OLED technológiát kínál, de csak 60hz-es frissítési rátával. Ez azonban nem elég a rivális ellen, hiszen a Samsung 6,5"-es képátlójú panelja hasonló mennyiségű pixelt vonultat fel, viszont magasabb fényerőt és 120hz-es képfrissítést is kínál, ami bár az akkumulátorra nincs feltétlen jó hatással, de a felhasználói élményre mindenképpen. A szakadékot ráadásul tovább szélesíti, hogy az A52 vékony kávákat kapott, a kijelző folyamatosságát pedig mindösszesen egy aprócska lyuk zavarja meg.

  Ha pedig már a kamerakivágásról van szó, akad ezen a téren egy kissé abszurd helyzet. Hiába állt volna ugyanis jóval több hely rendelkezésre a szelfiegység elhelyezésére, a japánok mégis egy gyengécske 8MP-es szenzor mellett döntöttek, ami maximum 1080p/30fps-es videókat képes rögzíteni, fotók terén pedig maximum elégséges a teljesítménye. A Samsung ezzel szemben nem kevesebb mint 32MP-elt sorakoztat fel, amiből a 4K videózás képessége is következik. Ráadásul a fotók minősége sem hagy sok kívánnivalót maga után a telefon árához képest. 

   Természetesen a szelfikamera mindig csak a másodhegedűs szerepét tölti be, így jóval fontosabb, hogy a hátlapi kameraszigetek milyen specifikációkkal és valós képességekkel büszkélkedhetnek. A számok terén a Sony itt sem remekel, hiszen három kamerája közül még a fő szenzor is csak 12MP-es a másik két egység pedig szerény, 8MP-es felbontást kínál csupán. Ez azonban csalóka lehet, hiszen a kategóriában szokatlan módon mindhárom kamera érdemi munkát végez, hiszen a két gyengébb képalkotó közül az egyik ultraszéles, a másik pedig 2x-es telefotó optikát kapott. Ez a felállás egyfelől alkalmassá teszi a 10 III-at arra, hogy a komolyabb mobilokhoz hasonlóan változatos helyzetekben legyen képes korrekt fotókat készíteni, másfelől a segédszenzorokat jogosan megvető rétegnek is egy kedves gesztus a gyártótól. A Samsung ettől egészen eltérő stratégiát követett a tervezés során. Az A52 5G ugyanis négy kamerát is kapott, amik közül kettő, nevezetesen az 5-5MP-es mélység és makró kifejezetten felejthető, a másik kettő viszont átlagon felüli. Ezek egyike egy 12MP-es ultraszéles modul, ami felbontásban és látószögben, de általános képminőségben is jobb mint a szinte az összes riválisban megtalálható klasszikus "nyolcas" szenzor. A kamerasziget ékköve azonban mégsem ez, hanem az optikailag stabilizált, aránylag nagy méretű, 64MP-es érzékelő. Ez ugyanis remek képeket és akár 4K/30fps-es videókat készít, egyetlen valós hibája pedig az enyhe túlszaturálás, ami viszont sok esetben látványosabb végeredményt eredményez.

    A Samsung enyhe fölénye nem csak kamerák és kijelző fronton mutatkozik meg, de a teljesítményben is. Ez mondjuk a tárhely és a RAM terén nem érhető tetten, hiszen minkét készülék 6/128GB-os értékkel rendelkezik(bár az A52 5G beszerezhető akár 8/256GB-os kiszereléssel is, természetesen drágábban). Annál jobban látszik az apró, de nem elhanyagolható eltérés a lapkakészletek terén. A Sony ugyanis "csak" egy 600-as szériás Snapdragon chipet kapott, nevezetesen a 690 5G-t, míg a dél-koreai gyártó választása a 750G-re esett, ami alig érezhető, de jelen lévő többlettel rendelkezik, ami 2-3 év múlva akár sokat is számíthat. Az természetesen elmondható, hogy mindkét 8nm-es SoC alkalmas bármelyik játék futtatására és a multitasking sem fog lefagyást okozni egyik készüléknél sem.

   Bár az eddigiek alapján a Sony készüléke elég sok területen kénytelen lemaradásban lenni az energiagazdálkodás terén ez abszolút nem mondható el. Itt ugyanis az azonos méretű telepekből(4500mAh) adódóan a kisebb órajelű chipből és a kompaktabb kijelző miatt a Sony amúgyis egyértelmű előnnyel indulna, azonban erre még rátesz egy lapáttal, hogy a kevésbé szigorú appmenedzselés ellenére(a Samsungok híresen hamar zárják be a háttérben futó alkalmazásokat) a japánok szoftvere bizony jobban bánik a rendelkezésre álló töltéssel és a kategóriában példátlan üzemidőt produkál. Tovább nő a különbség, ha számításba vesszük, hogy bár mindkét esetben USB-C töltőportot kapunk a 10 III esetében ez USB 3.1 szabványú és 25 helyett 30W-os töltést támogat.

   A főbb tulajdonságok mellett az olyan dolgokról sem szabad megfeledkezni, mint a hangzás, amiben elég kiélezett a helyzet, hiszen a hangszórók terén a Samsung sztereót villant jack csatlakozóval, míg a Sony a gyakran száműzött, de itt meghagyott port mellé mono hangzást biztosít, de cserébe minőségibb, 24bites audio élményt kínál. A biometrikus azonosítók terén nem kevésbé kiélezett a helyzet. Itt ugyanis az A52 5G egy modernebb, képernyő alá épített típust kínál, az Xperia oldalra helyezett megoldása viszont érezhetően gyorsabb, pontosabb. Érdemes még megemlíteni a bluetooth-os képességeket is, amikben ismételten a Sony viszi a prímet 5.1-es szabványával, szemben a rivális 5.0-ás plecsnijével.

Verdikt:

  Minden tulajdonságot figyelembe véve egyszerre piszok nehéz és nagyon könnyű dolga van annak aki dönteni kíván a két készülék közt. A számok megszállottjainak egyértelműen az A52 5G lesz a befutó, hiszen kamera, nyers erő és képfrissítés terén behozhatatlan előnye van, ráadásul modernebb dizájnelemeket használ, az avatatlan szem hamarabb fogja flegshipnek nézni, mint a Sony maradi külsejű készülékét. Ha viszont valaki inkább a kellemes felhasználói élményt helyezi előtérbe és letisztult szoftverre, hosszú üzemidőre, komolyabb vízállósági szabványra vágyik, vagy pusztán egy egy kézzel is biztosan fogható készüléket keres, akkor az Xperia 10 III lesz a jó választás. Ha muszáj lenne választani én a magam részéről a Sonyra voksolnék kompakt mérete miatt, a kicsit borsosabb ár pedig hamar be fog zuhanni így hosszú távon az A52 5G ezt az előnyét gyorsan elveszíti majd.

 

Samsung Galaxy A52 5G Sony Xperia 10 III
Méret 159,9x75,1x8,4mm 154x68x8,3mm
Tömeg 189g 169g
Előlap Gorilla Glass 5 Gorilla Glass 6
Keret Műanyag Műanyag
Hátlap Műanyag Gorilla Glass 6
Védettség IP67 IP68
Kijelző típusa Super AMOLED OLED
Képátló 6,5" 6,0"
Felbontás 1080x2400 1080x2520
Képfrissítés 120hz 60hz
HDR HDR HDR
Rendszer Android 11/One UI 3.1 Android 11
Chipset Snapdragon 750G(8nm) Snapdragon 690(8nm)
Antutu(v8) 326.000 286.000
RAM 6GB 6GB
Tárhely 128GB 128GB
Bővíthetőség microSD microSD
Kártyafoglalat Hibrid Dual SIM Hibrid Dual SIM
Hálózat 5G 5G
Töltő USB-C 2.0 USB-C 3.1
Vezetékes 25W 30W
Vezeték nélküli Nincs Nincs
Fordított vezeték nélküli Nincs Nincs
Akkumulátor 4500mAh 4500mAh
Hátlapi kamera 1. 64MP f/1.8 OIS 12MP f/1.8 
Hátlapi kamera 2. 12MP f/2.2 ultraszéles 8MP f/2.2 ultraszéles
Hátlapi kamera 3. 5MP f/2.4 makró 8MP f/2.4 2x telefotó 
Hátlapi kamera 4. 5MP f/2.4 mélység Nincs
Előlapi kamera 32MP f/2.2 8MP f/2.0
Hátlapi videó 4K/30fps 4K/30fps
Előlapi videó 4K/30fps 1080p/30fps
Hangszórók Sztereó Mono
Jack csatlakozó Van Van
NFC Van Van
Infra Nincs Nincs
Bluetooth 5.0 5.1
Ujjlenyomatolvasó Kijelzőbe épített Oldalsó
Arcfelismerés 2D 2D
Ár 144.990 Ft 169.990 Ft
Szólj hozzá

Samsung Sony Versus Midrange